Mavi Balina Oyunu Nedir ? Detaylı İnceleme

Mavi Balina Oyunu Tehlike Saçıyor

Rusya’da sosyal arkadaşlık sitesi üzerinden başlatılan ve oyun severlerin gündemine giren Blue Whale (Mavi Balina) oyunu, şimdilerde bir Türk gencinin intiharına neden olduğu iddiası ile gündemde. Oyun sebebiyle bugüne kadar sadece Rusya’da 130‘dan fazla gencin intihar ettiği belirtiliyor.

Blue Whale (Mavi Balina) oyunu nedir? Sadece bir kurgu mu yoksa gerçeğin kendisi mi?

Psikolojisi bozuk 21 yaşında bir programcı tarafından tasarlandığı bilinen oyun, çeşitli yöneticiler tarafından oyunculara verilen 50 farklı görev ile tamamlanıyor. Çok kısa bir zaman önce oyununun programcılarından biri, oyunla ilgili dehşet verici şeyler anlatarak bu konudaki suçunu itiraf etti. Bu olayın ardından, oyunun tasarımcısıyla birlikte oyunda yetkili olan diğer kişiler de ülkede aranmaya başladı. Öyle ki, psikolog bir kadın dahi bu oyundan dolayı şu an polis tarafından aranıyor. Aranma nedeni ise oyunun müziklerini ve videolarını oyuncuların bilinçaltına etki edecek şekilde hazırlamak ve intihara teşvik edilmelerini sağlamak!

Oyuncular neden intihar ediyor?

Öncelikle belirtmek istiyoruz ki, bu sorunun cevabı oyunun içinde değil. Öncelikle, oyundaki müzikler ve görseller oyuncuların bilinçaltındaki kırılgan yapıyı hedef alıyor. Bu müzikler ve görseller oyuncularda korku, güçsüzlük, iletişim problemleri, çaresizlik ve derin üzüntüye sebep oluyor. Bu durum da oyuncunun bilinç altının kontrol dışı kalmasına sebep oluyor. Bir sonraki aşamada ise oyuncular saplantı, mutsuzluk, çaresizlik, hüzne boğulma ve hayatın basitliği gibi düşüncelere sürükleniyor.

Tam da bu aşamada kullanılan psikolojik teknikler, oyuncunun algısını kademeli olarak kaydırıyor. İnsan psikolojisine göre, bu şekilde düşüncelere sürüklenen insanlara bir şey yaptırmak istenildiği zaman önce ufak taleplerde bulunuluyor. Bunlar tamamlandığında ise yerlerine daha büyük ve ciddi talepler geliyor. Kişi, istenileni yapmaktan asla rahatsız olmayacak ve artık sadece yönlendiriciye güvendiği için iyi veya kötü bir şeye yönlendirildiğini fark edemeyecek hale geliyor. Çocuklar ise bu konuda çok daha büyük tehlike altında. Çünkü, çocukların beyinleri henüz gelişme aşamasında olduğu için bu teknik maalesef ki onlarda çok daha hızlı ve kolay şekilde uygulanıyor. Bu tekniğin farklı yöntemlerine, kullanılma alanlarına satış pazarlama ve ikna tekniklerinde rastlanıyor.

Oyunda verilen görevler

Şimdi intihara sürüklediği iddia edilen oyunla ilgili detaylara geri dönelim ve bahsi geçen 50 görevin neler olduğuna hep birlikte bakalım:

1. Bir jilet aracılığı ile elinize “f57” çizin ve fotoğrafını gönderin.

2. Sabah 4:20’de uyanın, size gönderilen psikopatça görünen korkunç videoları izleyin.
3. Kolunuzu derin olmayacak şekilde 3 kez damarlarınızla birlikte kesin ve fotoğrafını gönderin.
4. Bir kağıt üzerine balina resmi çizip fotoğrafını gönderin.
5. Eğer bir balina olmaya hazırsanız, bacağınızı keserek evet çizin. Yoksa, kendinizi birçok kez cezalandırma amaçlı kesin. Verilen şifreli görevi çözün.
6. Elinize “f40” çizin ve fotoğrafını gönderin.
7. vKontakte durumunuza “#ben_balinayım” (rus. # #1103;_ #1082; #1080; #1090;) yazın.
8. Korkularınızı aşın.
9. Sabah 4:20’de uyanın ve çatıya çıkın. Ne kadar yüksek, o kadar iyi.
10. Elinize bir balina çizin. Ve fotoğrafını çekerek gönderin.
11. Gün boyu psikopatça görünen korku videoları izleyin.
12. Onların size gönderdikleri müzikleri dinleyin.
13. Dudağınızı kesin.
14. Elinize defalarca iğne batırın.
15. Kendinize acı verecek bir şey yapın ve hasta olun.
16. Bulabildiğiniz en yüksek çatıya çıkın ve köşesinde bir süre bekleyin.
17. Bir köprüye gidin ve köşesinde bekleyin.
18. Bir vinç bulup tepesine çıkın ya da çıkmayı deneyin.
19. Güvenilir olup olmadığınız kontrol edilecek.
20. Skype aracılığıyla bir balina ile yani sizin gibi bir oyuncu veya kurucu ile konuşun.
21. Bir çatıya çıkıp köşesinde bacaklarınızı aşağıya doğru sallayarak oturun.
22. Başka bir şifreli görevi çözün.
23. Gizli görev.
24. Bir balina ile buluşun.
25. Kurucu, size ölüm tarihinizi söyleyecek ve bunu kabul etmek zorundasınız.
26. Sabah 4:20’de uyanıp bir demir yolu bularak raylarda gezin.
27. Gün boyu hiç kimse ile konuşmayın.
28. Balina olduğunuza dair yemin edin.
29. Oyun kurallarında görüldüğü gibi, oyunculardan 29. ve 49. görevler arasında her gün sabah 04:20’de uyanıp oyunun kurucusunun gönderdiği müzik ve korkunç videoları izlenmesi veya dinlenmesi isteniyor.
30. Sonuncu görev olan 50. görevde ise oyuncunun çatıdan atlayarak intihar etmesi isteniyor.

İlk bakışta aklımıza takılan soru şu bir insanın bunları yapmasını sağlayacak bu korkunç sistem nasıl geliştiriliyor? Bunun cevabı biraz oyunda, biraz da oyuncuların kişiliğinde saklı. Oyunda izlenilmesi istenen videolar ve dinlenilmesi istenen müzikler yukarıda da bahsettiğimiz gibi şu an ülkede aranan bir psikolog tarafından oyunun hedefine yönelik itinayla hazırlanmış ve direkt olarak oyuncuların bilinçaltına etki ediyor. Oyundan vazgeçmek ya da yarın bırakmak zorunda kalan oyuncuların ise, oyunun yöneticileri tarafından “ailelerine zarar verecekleri”ni söylemiyle tehdit ettiği belirtiliyor. 35. günün sonunda verilen bütün görevleri tamamlayan oyuncularsa, tam da hedeflendiği gibi artık istemsiz, hareketsiz ve dünyadan çok farklı bir yaşamın var olduğunu düşünmeye götüren ölümcül bir yola çoktan girmiş oluyorlar.

İlginç olan şu ki; bugüne kadar bu oyunu oynayanlar güçsüz ya da zihnen gelişmemiş insanlar değil. Aksine kafası çok çalışan, zeki kişiler oldukları görülüyor. Oyunculardan bir grup, oyuna başlama gerekçelerinin sadece merak olduğunu söylüyorlar. Bir başka grup ise oyunla ilgili duydukları şeylerin ardından kendilerine “İnsanlar gerçekten bunları yapmışlar mıdır?” diye sorarak oyunu oynamaya başladıklarını ifade ediyorlar. Kurgudan korkunç gerçeğe bu şekilde varılan oyun nedeniyle Rusya’da 130’dan fazla gencin intihar ettiği iddia ediliyor. Oyunla ilgili en son ortaya çıkan vakanın ülkemizde yaşanması ise, artık Türkiye’deki gençlerin de maalesef bu korkunç oyunun tuzağına düşmüş olduğunu gösteriyor.

Peki toplumsal bir sorun olan bu zararlı oyunlar için çözüm ne?

Aileler azami dikkat etmeli!
Aileler bu tarz tehlikeli oyunlar karşısında çok bilinçli olmalı. Çocuklarının teknolojiye olan ilişkilerini kontrollü bir şekilde desteklemek, geliştirmek, faydalı bir şekilde kullanabilir hale getirmek dışında en çok ihtiyaç duydukları şeyin aileleri tarafından benimsenmek olduğunu da unutmamalı. Ailesi tarafından sevgi gösterilen, bilgisayar dışındaki günlük hayatta spor, sanat, okuma, yazma gibi bir meşguliyetleri bulunan çocuklar bu tarz tehlikeli oyunlardan da korunmuş oluyor. Eğer çocuk bir oyunu merak ettiyse ve onu mutlaka oynamak istiyorsa, oyunun bir tarafında çocuk, diğer tarafında ise mutlaka anne ya da baba yer alarak oynamalı. Yani ailenin de çocukla birlikte vakit geçirmesi, onu oyun dünyasında dahi kontrol altında tutması gerekiyor.

Devlet politikasında yapıcı çözümler
Blue Whale (Mavi Balina) oyunu nedeniyle yaşananlar oyun dünyasını artık çok ciddi bir şekilde mercek altına almak için belki de bir ilk, önemli bir başlangıç. Çünkü gelişen teknolojinin ve dijital kültürün getirdiği yeni oyunlar gençlerin üzerinde yeni ve tehlikeli bağımlılıklara sebep olduğu görülüyor. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde yaşanan ve bir gencin aralıksız 11 saat boyunca oyunun başında zaman geçirmesi sonucu bacağının kesilecek noktaya gelmesi bu tehlikeli bağımlılığın en büyük delili oldu. Dolayısıyla devlet kurumları da bu tarz olumsuz psikolojik etki göstermesi muhtemel olan oyunların üretilmesine ve dağıtılmasına kesinlikle izin vermemek, oyunları denetim altında tutmak için bir an önce çok daha ciddi adımlar atması gerekiyor.

Sosyal Medya’da ise bu oyun konusunda birtakım önlemler alınmış durumda. Örneğin Instagram’da #bluewhale etiketi ile arama yapanlar aşağıdaki şu otomatik mesaj ile karşılaşıyorlar:

Son olarak böyle acıların ve mağduriyetlerin tekrar yaşanmaması adına, dünyanın teknoloji ile olan entegrasyonu sebebiyle piyasaya çıkan bilinçaltı oyunlarına yetkililerin kısa sürede müdahale ederek yasaklamasını, çocuklarımızın ve gençlerimizin bu büyük tehlikeden korunmasını diliyoruz.

Uzmanlardan ‘Mavi Balina’ uyarısı
Uzmanlar, kullanıcılarına bazı talimatlar vererek, çocukları ve gençleri intihara sürüklediği gerekçesiyle dünyanın çeşitli ülkelerinde yasaklanan Mavi Balina oyunu konusunda ebeveynleri uyarıyor.

Rusya’da son 6 ay içinde 130 gencin intihar olayıyla ilişkisi olabileceği gerekçesiyle hakkında inceleme başlatılan oyundaki talimatlar arasında kendine acı verme ve korku filmi izleme gibi istekler yer alıyor.

“ASLINDA TAM BİR OYUN DEĞİL, BİLİNÇALTI SİSTEMİ”

Yazılımcı ve Siber Güvenlik Uzmanı Muharrem Demir ise çocukların ve gençlerin dijital dünya ile yolculuğunun zaman zaman tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini söyledi.
Online oyunların tehlikelerini gözler önüne seren haberlerin medyada yer bulduğuna dikkati çeken Demir, “Bunlar arasında en üzücü örneklerden biri, ‘Blue Whale’ adındaki ‘Mavi Balina’ oyunu. Aslında tam bir oyun değil. Telefona inen bir nevi direktiflerden oluşan bir bilinç altı sistemi diyebiliriz.” dedi.

Demir, oyunun sosyal medya hesaplarından bazı etiketler aracılığıyla yayıldığını aktararak, telkinlerle başlayan oyunda kullanıcıya bir link verilip bazı materyallerin indirilmesi istendiğini belirtti.

“OYUNUN EN CAN ALICI NOKTASI KİŞİYİ HUZURSUZLUĞA İTMESİ”
Demir, görevlerin çoğunun şiddet içerdiğini, son aşamada kişiden kendine zarar verici bazı hareketlerin istendiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“2012 yılında kurulan bu oyunun en can alıcı noktası kişiyi huzursuzluğa itmesi. Oyunun yapımcısı halen tutuklu ve mahkemede suçunu itiraf etti. Çocukluğunda şiddet gördüğü ve baskı ile karşılaştığı için böyle bir şey yaptığını, çocukların bu dünyadan koparılması için özel insanlar ile çalıştığını söyledi. Oyunun içindeki tüm bu bilinçaltı ses ve görsellerde bir kadın akademisyeninin etkisi var. Oyunun isminin ‘Mavi Balina’ olması ve oyun renginin mavi olması hepsi birer stratejinin ürünüdür. Çocuklarımızı bu tarz oyunlardan uzak tutmak için hepimize görev düşüyor. İnternet ve dijital dünya zararları oldukça fazla bir sistem inşa ediyor. Bizlere düşen çocukların daha iyi bir bilgi toplumunda yetişmesi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir