ETİKETLEME VE İŞARETLEMENİN KAPSAMI

•Bir firmanın ürünlerinin tercih sebeplerinin başında profesyonel olarak yapılan etiketleme sistemi gelmektedir. Bu şekilde tüketicinin tüketim amacına en uygun ürünü bulabilmesi sağlanmaktadır ki etiketlemenin en önemli avantajının da bu olduğu söylenebilir.
•Etiketler, ihtiyaç duyulan alan çeşitliliği sebebiyle çok farklılık gösterirler. Genel bir sınıflandırma yapılırsa, termal ve termal transfer etiketler olmak üzere ikiye ayrılabilir.
•Ribon, termal transfer baskı yönteminde kullanılan, rulo hâlindeki şerit filmlerdir. Bir yüzeyinde belirli ısıda eriyen mürekkep (model ve özelliğine bağlı oranda reçine ve balmumu) bulunur, diğer yüzeyinde ise koruyucu ve taşıyıcı katman vardır.
•Radyo Frekanslı Tanıma (Radio Frequency Identification-RFID) teknolojisi, canlı ve cansız her türlü nesnenin dokunmadan belirli bir mesafeden tanınmasında ve izlenmesinde kullanılır. RFID etiket, tanınmak istenen nesnelerin (ürün, paket, taşıt, insan, hayvan, … vb) üzerine veya içine doğrudan yerleştirilir.
•Özel bir davranış yapılmasını gerektiren, ışıklandırılmış yüzey yada işaret levhası üzerinde kullanılan şekillere sembol ya da piktogram (yazısı olmayan resim) denir. Başka bir ifadeyle, herhangi bir nesne, mekan, kavram, işaret ve işleyişin resmedilerek sembol haline getirilmesine piktogram denir.
•İşaretlerin en temel özelliği, evrensel nitelikler taşımasıdır. Yaş ve kültür grupları her ne olursa olsun, bu işaretleri rahatlıkla anlamalıdır. Ne olursa olsun tabular kullanılmaz. Yalın hâlde olan grafiksel çizimler ya da semboller, olmazsa olmazdır. Uluslararası anlamlar taşıması için, her ülkede aynı renkte ve şekilde olması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir