Soru sorabilmek için 300 puana ulaşmanız gerekmektedir.
Sitemizi ilk defa ziyaret ediyorsun . Bizi onurlandırdın , umarım sana kaliteli bilgiler sunabiliriz.
0 oy
22 gösterim
Bilgisayar kategorisinde (8.7k puan) sordu

Yıllardır geliştirdiğiniz Windows uygulamalarının arayüz için kullandığı kütüphane VCL. 

Android ve iOS uygulamaları için geliştirilen FireMonkey framework'ü için VCL'in desteği bulunmuyor. Onun yerine kendine has yeni bir kütüphanesi var: FMX.

Pascal dialekti olan Delphi programlama dili ile, Object Pascal kodlaması yaparak istediğiniz Android uygulamasını geliştirebilirsiniz.

File > New > Multi-device Application olarak oluşturacağınız projeye bir TButton ekleyin ve çift tık ile OnClick fonksiyonunu oluşturun. ShowMessage fonksiyonuna Merhaba FMX! diyerek başlayın.


Dipnot: FMX ile VCL arasında kodlama anlamında ciddi farklılıklar yok. VCL ve RTL kütüphaneleri, ve tabi DevExpress gibi 3. parti bileşen üreten firmaların VCL desteğinin yanında FMX eklemiş olmasını gözetmek gerekiyor (ki şuan DevExpress'in yayınlanmış bir FMX paketi yok)

Dipnot-2: Veritabanı uygulamaları için UniDac yaygın olarak kullanılıyor.

Dipnot-3: Temel sınıflarda ve özelliklerde bazı farklılıklar bulunuyor. Mesela bir TButton'u doğrudan form içinde oluşturup yukarıya hizalamak için Align özelliğinde alTop yerine artık doğrudan Top kullanıyorsunuz. Margin, Padding ve bazı görsel ayarlamalarla ilgili ufak değişiklikler bulunuyor. Caption özelliği çoğu komponentte Text olarak yerini aldı. Tüm bunları biraz vakit geçirince tecrübeleriniz sayesinde çözeceksiniz.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 5 gösterim
11 Kasım Bilgisayar kategorisinde kt (8.7k puan) sordu
0 oy
0 cevap 32 gösterim
0 oy
1 cevap 51 gösterim

168 soru

102 cevap

10 yorum

206 üye

-delphi-rio-crack acik-port aireplay-ng akinci-yazilimi all-of-domain-attack android-mantigi-nasil android-nasil-yazilir android-nedir android-yazilim api-kancalama api-nasil-alinir api-nedir api-yakalama aselsan-yazilim assembly-resolve-nedir audit-guvenlik-denetim-araci bapi-kurulumu benzocaine bilgisayar-denetim-araci bilincalti-nedir blackhat-seo burpsuite-nedir-nasil-kullanilir busbar buy calistir-komutlari cmd-attrib cmd-delphi cmd-komutlari command-komutlari delphi delphi-alma delphi-api delphi-apk-muzik delphi-cikarilabilir-usb delphi-community-edition-download delphi-firemonkey-source delphi-fmx delphi-get delphi-iletisim-kurma delphi-image delphi-ip delphi-map-service delphi-minecraft delphi-music delphi-muzik-gomme-yerlestirme delphi-pascal delphi-removable-list delphi-rio-download delphi-rio-indir delphi-send delphi-source delphi-usb-baglanti-kurma delphi-usb-contact delphi-usb-list delphi-uygulama-izinleri devaudit-nedir domain-saldiri dos-attrib doscommand-delphi dress elmastan-saglam-madde firemonkey fmx godaddy-indirim godaddy-kupon godaddy-yenileme gunes-sistemi-tess hayvan-robotlar herve html-agility-pack html-cookie html-get html-veri-cekme iha-yazilimi interposer-class-nedir-nasil-kullanilir kuzgun-yazilim leger lidocaine misir-robot nano-robotlar nasa-tess patlamis-misir-robotu port-kapatma process-forest-forensics-tool pubg-banned python-os-process-parameter seo-analizi seo-spam-nedir-kurtulma siha-yazilimi sinergoloji-nedir sinyal-yansitici-boya-nedir-nerelerde-kullanilir-nerelerde-bulunur url-kısaltıcı-kullanımı uses-permissions-delphi uydu-tess wifi-card wifi-dos-attack wifi-kart-hazirlama wifi-saldiri wifi-saldiri-mantigi wifi-saldiri-ogrenme
6 Online
0 Member And 6 Guest
Today Visits : 1176
Yesterday Visits : 1736
All Visits : 407352
...