Soru sorabilmek için 300 puana ulaşmanız gerekmektedir.
Sitemizi ilk defa ziyaret ediyorsun . Bizi onurlandırdın , umarım sana kaliteli bilgiler sunabiliriz.
0 oy
21 gösterim
Genel Kategori kategorisinde (8.5k puan) sordu

image
  -Önemi  çok olan İHA ve SİHA’ların başka ülkelerden temin edilmesi tabi ki bir ülke için riski de beraberinde getirmektedir. Çünkü bu araçların atış kontrol, komuta kontrol vs. sistemlerinin satın alınan ülke tarafından kontrol edilmesi özgürce bu araçların kullanılmasını engellemektedir. İşte tam da bu nedenlerden dolayı BAYKAR şirketi ilk başta devlet desteği olmadan kendi imkanlarıyla 2000’li yıllardan itibaren ülke için kilit öneme sahip bu araçların yerli üretim çalışmalarına başlamıştır. Üretilen ilk araç BAYRAKTAR İHA 2009 yılında uçuşunu gerçekleştirmiş olup , 2014 yılında da bu araç Türk Hava Kuvvetlerince kendi bünyesine alınmıştır.
     -   Daha sonra da BAYRAKTAR İHA’nın kendi füzesini atabilmesi için eklemeler yapılmış ve 2015 Aralık ayında da ilk atış gerçekleşmiştir. Bu ilk atış ile de ülkemiz kendi İHA ve füzesini üretebilen dünyada ki 6 ülkeden bir tanesi olmuştur.

image
     -   İHA ve SİHA ’ların( silahlı insansız hava aracı) üretiminin belli evrelerinde bir çok yerli şirket katkı sağlamaktadır.Bunlar Baykar , TUSAŞ ,Anka ve Vestel Savunma , ASELSAN (görüntü birimlerini üreten), TEİ(motor üreten) , METEKSAN (otomatik iniş kalkış birimlerini üreten )firmalar vs.     
     -   Milli İHA ve SİHA’larımızın isimleri ise şöyledir: ANKA , ANKA-S , BAYRAKTAR TB2 , BAYRAKTAT MİNİ İHA , MAM-L , BSI-101 SİNYAL İSTİHBARAT CİHAZI ,KARAYEL TAKTİK İHA SİSTEMİ ,SİLAHLI İHA VESTEL, KARAYEL-SU ,ROKETSAN MAM-L ,ROKETSAN MAM-C ...
     Yukarıda özet geçtiğimiz bilgilerden sonra makalemizin ana konusu olan mobil canlı yayın yazılımı KUZGUN hakkında geçtiğimiz günlerde açıklama yapılmıştır. Bu açıklama 

      - İHA ve SİHA’ların yazılımsal çözümler ile desteklenmesi, fiziksel yeteneklerinden çok daha öneme sahip. Bu kapsamda mobil canlı yayın yazılımı Kuzgun tanıtıldı.

     -   Efes 2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nda tanıtılan uygulama, Baykar Makina ve paydaşları tarafından geliştirildi.
Bayraktar TB2’den gelen görüntüler, Kuzgun ile canlı olarak fuar alanındaki katılımcıların mobil cihazlarına aktarıldı.

    -    Güvenlik ve performans testlerini başarıyla geçen Kuzgun, uçtan uca şifrelemeile görüntüleri askeri ağdan mobil internet ağına güvenli şekilde aktarabiliyor.

   -     Mobil canlı yayın yazılımı KUZGUN; insansız hava araçları (İHA) ile silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) elde ettiği canlı yayın görüntülerini yer birliklerine mobil cihazlar üzerinden yüksek güvenlikli şifrelenmiş internet ağıyla aktararak, istihbarat ve operasyon kabiliyeti anlamında önemli katkılar sunmaktadır.
image

    -     KUZGUN uygulamasının birliklerimize anlık istihbarat sağlamak, saha ve karargâh arasındaki iletişimi güçlendirmek, düşman unsurlar önceden görülerek tespitini kolaylaştırmak, gerekli tedbirler ve taarruz kararlarını daha hızlı almak gibi faydalar sağlayacaktır.

    -     Anlık aktarılan yayınlar sayesinde bölgeye hakim olacak asker ve güvenlik personeli, dilediğinde canlı yayını durdurup bölgedeki düşman unsurları tespit edebilecek, bölgenin anlık fotoğrafını çekebilecek, görüntüyü yakınlaştırmak suretiyle düşman unsurları belirleyebilecek. Ayrıca Kuzgun uygulamasıyla bölgede keşif ve gözetleme yapan İHA veya SİHA‘ların pilotuyla uçtan uca şifreli iletişime geçilebilecek.
      -    Geliştirilen medya sıkıştırma teknolojileri sayesinde de mobil internetin zayıf olduğu bölgelerde bile görüntüler gecikme olmadan ve net şekilde izlenebilecek.

    -    KUZGUN, meskun mahalde görev yapan güvenlik güçlerinin yüksek binaların üstünü anlık kontrol edilmesine olanak sunacak. Ayrıca geniş bir arazide kamufle olmuş keskin nişancılar ve benzeri terör unsurlarına karşı gözetleme üstünlüğü sağlanacak.

   -     İHA’ların gece görüşü sayesinde karanlıkta belirlenmesi zor düşman unsurları da Kuzgun ile sahadaki askeri ve güvenlik personeli tarafından rahatlıkla tespit edilebilecek.

   <span style='background-color:#f6f8f4; color:red; font-family:"

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap 20 gösterim
0 oy
1 cevap 160 gösterim
0 oy
1 cevap 19 gösterim

155 soru

102 cevap

10 yorum

204 üye

acik-port aireplay-ng akinci-yazilimi all-of-domain-attack android-mantigi-nasil android-nasil-yazilir android-nedir android-yazilim api-nasil-alinir api-nedir aselsan-yazilim audit-guvenlik-denetim-araci bapi-kurulumu benzocaine bilgisayar-denetim-araci bilincalti-nedir blackhat-seo burpsuite-nedir-nasil-kullanilir busbar buy calistir-komutlari cmd-attrib cmd-delphi cmd-komutlari command-komutlari ddos-attack ddos-korunma decrypt delphi delphi-apk-muzik delphi-build delphi-clean delphi-community-edition-download delphi-copy delphi-database delphi-db delphi-deploy delphi-fmx delphi-image delphi-list delphi-mobile-slide delphi-music delphi-muzik-gomme-yerlestirme delphi-overflow delphi-uygulama-izinleri devaudit-nedir domain-saldiri dos-attack dos-attrib dos-korunma doscommand-delphi dress elektro-bomba elmastan-saglam-madde emb emp fake-numara fake-number fake-whatsapp firemonkey fmx godaddy-indirim godaddy-kupon godaddy-yenileme gunes-sistemi-tess hayvan-robotlar herve iha-yazilimi interposer-class-nedir-nasil-kullanilir kuzgun-yazilim leger lidocaine manyetik-bomba misir-robot nano-robotlar nasa-tess patlamis-misir-robotu port-kapatma pubg-ban pubg-ban-nasil-kaldirilir pubg-banned python-os-process-parameter seo-analizi seo-spam-nedir-kurtulma sha512-encrypt-sha512 sha512-çözme sha512-şifreleme siha-yazilimi sinergoloji-nedir sinyal-yansitici-boya-nedir-nerelerde-kullanilir-nerelerde-bulunur url-kısaltıcı-kullanımı uses-permissions-delphi uydu-tess wifi-card wifi-dos-attack wifi-kart-hazirlama wifi-saldiri wifi-saldiri-mantigi wifi-saldiri-ogrenme wordpress-path-acik-kapatma
1 Online
0 Member And 1 Guest
Today Visits : 82
Yesterday Visits : 2039
All Visits : 331243
...