Soru sorabilmek için 300 puana ulaşmanız gerekmektedir.
Sitemizi ilk defa ziyaret ediyorsun . Bizi onurlandırdın , umarım sana kaliteli bilgiler sunabiliriz.
0 oy
25 gösterim
Bilgisayar kategorisinde (8.5k puan) sordu

Öncelikle Yandex arama motoru üzerinde bir adet hesap oluşturmamız gerekmekte varsa oturum aç***ısınız. 

image

tech.yandex.com adresinden ihtiyacımıza göre hangi fonksiyonu kullanacağımızı seçiyoruz. 

image

Ben alt kısımda bulunan “Translate API” fonksiyonunu kullanacağım. Linke tıklıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkıyor.

image

Buradan “Ücretsiz bir API anahtarı edinin.” Yazan linke tıklıyorum.

image

Burada ise “Create a new key” yani “Yeni bir anahtar oluştur” butonuna basıyoruz.

image

Bizden anahtar için bir açıklama eklememizi istiyor açıklamamızı bitirdikten sonra Create(Oluştur) butonuna basıyoruz.

image

Oluşturduğumuz bu anahtar yukarıdaki gibi sıralamada aktif bir şekilde gözükecektir. İşlemler bu kadardı arkadaşlar bu “API Key” kullanarak oluşturulmuş Yandex Translate Programını kaynak kodunu aşağıda açıklamaya çalıştım:

image

Burada öncelikle iki adet global değişkenimiz var. "apiKey" değişkenimiz de API anahtarımızı tutacağız, wrapper ise çeviri işini yapacak olan kütüphanemizdir. Load olayında kayıt defterimizde API anahtarımızın olup olmadığını kontrol ediyoruz. Daha sonra LoadLanguages()metodunu çağırıyoruz.

image

Bu metodumuz da eğer "apikey" değişkenimiz boş değilse yani API anahtarımız varsa, çeviri desteği veren bütün dilleri “combobox” nesnelerine çekmek için kullanırız.

image

Bu metodumuzun asıl görevi üst menüdeki nesnelerimizi yönetebilmemiz içindir. Menümüzün ismine göre çıkış ya da API anahtarımızı yapılandıracağımız sayfaya yönlendirmektedir.

image

image

Bu metotlarımız ise sol ve sağda ki yazılan dili algılayıp yazıldığı dili combobox nesnesinde belirtmek için kullanılmıştır.

image

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 25 gösterim
0 oy
1 cevap 22 gösterim
0 oy
0 cevap 17 gösterim
0 oy
0 cevap 130 gösterim
18 Haziran Bilgisayar kategorisinde kt (8.5k puan) sordu
+1 oy
1 cevap 28 gösterim
21 Mayıs Bilgisayar kategorisinde kt (8.5k puan) sordu

155 soru

102 cevap

10 yorum

204 üye

acik-port aireplay-ng akinci-yazilimi all-of-domain-attack android-mantigi-nasil android-nasil-yazilir android-nedir android-yazilim api-nasil-alinir api-nedir aselsan-yazilim audit-guvenlik-denetim-araci bapi-kurulumu benzocaine bilgisayar-denetim-araci bilincalti-nedir blackhat-seo burpsuite-nedir-nasil-kullanilir busbar buy calistir-komutlari cmd-attrib cmd-delphi cmd-komutlari command-komutlari ddos-attack ddos-korunma decrypt delphi delphi-apk-muzik delphi-build delphi-clean delphi-community-edition-download delphi-copy delphi-database delphi-db delphi-deploy delphi-fmx delphi-image delphi-list delphi-mobile-slide delphi-music delphi-muzik-gomme-yerlestirme delphi-overflow delphi-uygulama-izinleri devaudit-nedir domain-saldiri dos-attack dos-attrib dos-korunma doscommand-delphi dress elektro-bomba elmastan-saglam-madde emb emp fake-numara fake-number fake-whatsapp firemonkey fmx godaddy-indirim godaddy-kupon godaddy-yenileme gunes-sistemi-tess hayvan-robotlar herve iha-yazilimi interposer-class-nedir-nasil-kullanilir kuzgun-yazilim leger lidocaine manyetik-bomba misir-robot nano-robotlar nasa-tess patlamis-misir-robotu port-kapatma pubg-ban pubg-ban-nasil-kaldirilir pubg-banned python-os-process-parameter seo-analizi seo-spam-nedir-kurtulma sha512-encrypt-sha512 sha512-çözme sha512-şifreleme siha-yazilimi sinergoloji-nedir sinyal-yansitici-boya-nedir-nerelerde-kullanilir-nerelerde-bulunur url-kısaltıcı-kullanımı uses-permissions-delphi uydu-tess wifi-card wifi-dos-attack wifi-kart-hazirlama wifi-saldiri wifi-saldiri-mantigi wifi-saldiri-ogrenme wordpress-path-acik-kapatma
2 Online
0 Member And 2 Guest
Today Visits : 80
Yesterday Visits : 2039
All Visits : 331241
...