Soru sorabilmek için 300 puana ulaşmanız gerekmektedir.
Sitemizi ilk defa ziyaret ediyorsun . Bizi onurlandırdın , umarım sana kaliteli bilgiler sunabiliriz.
0 oy
31 gösterim
Zeka Soruları kategorisinde (8.4k puan) sordu

Sinemada, evde veya herhangi bir yerde televizyon karşısında yediğiniz mısırların bir gün robot teknolojileri için kullanılacağı hiç aklınıza geldimi ? Belkide hiç kimse mısırn bu işe yarayacağını düşünmemiştir. Ama Cornell Üniversitesi araştırmacıları böyle bir işin yapılabileceğini düşünüp, düşük maliyetli geri dönüştürülebilen robot mekanizmaları ve uzuvları için ilginç bir çalışma gerçekleştirerek patlamış mısır ile çalışan robotları hayata geçirdiler.

image 

Şimdi hepinizin aklında bu iş nasıl oluyor gibi sorular canlanmaktadır. Hemen anlatalım...

Bilim insanları tarafından robotlara patlamaya hazır olan mısırlar yerleştiriliyor ve ardından mısırlar ısıtılıp patlatılınca robot kolları harekete geçiyor.

Bildiğiniz üzere robotik dünyanın en büyük sorunlarından biride maliyeti az olan ve geri dönüştürülebilme imkanı olan mekanizmaları üretme konusunda patlamış mısırlar önemli rol oynayabilirler.

Araştırmacılar, herhangi bir robot üzerinde, robotun koluna mısır tanelerini yerleştiriyorlar. Olabildiğince etkileyici bir biçimde hareket edebilen aktüatörler geliştirdiler. Aktüatör ise herhangi bir robotun hareket etmesi gereken uzuvlarına verilen addır. Bu yepyeni yöntem ile beraberinde çok ucuza *** olmaktadır. Bu yöntem sayesinde de patlamış mısırın gıda rolü dışında bir görevi daha hayata geçmiş oldu.

image 

Araştırmacılar, mısırları patlatabilmek amacıyla gerekli olan ısıyı su buharından almaktadırlar. Böylelikle su buharının ısısını ve mısırların nemini kontrol altına alarak robotların istenilen bir biçimde hareket sergilemesinide çok kolay bir biçimde sağlayabilmektedirler. Mısırlar patladıktan hemen sonra ilk boyutunun ortalama 15.7 katına çıkabilmektedirler. Patlayan mısır taneleri bilim insanlarının ideal olarak tespit ettikleri hareket kabiliyetinide beraberinde getirebilmektedirler.

Ekip üyelerinden biri olan Stevon Ceron şu şekilde bir açıklamada bulundu ; 

" Farklı olasılıkları da gözden geçirdik. Fazla ısınan bir mekanizma mısırlarla birlikte robotumuzu da patlatabilir, aksamların bozulmasına neden olabilir. Isıyı yönlendirerek durumu kontrol altına alıyoruz. " dedi.

Ekip henüz yaptıkları bu çalışmanın Boston Dynamics gibi gelişmiş robotlar üreten firmalar tarafından aktif bir biçimde kullanılabileceğini garanti edememektedir. Yine de yapılacak ek araştırmalar sayesinde geleceğin robotlarından etrafa mısırlar saçılmasına sebep olabilme ihtimali olabilecek.

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 22 gösterim
0 oy
0 cevap 28 gösterim
25 Haziran Bilgisayar kategorisinde kt (8.4k puan) sordu
0 oy
1 cevap 23 gösterim

153 soru

102 cevap

10 yorum

204 üye

acik-port aireplay-ng akinci-yazilimi all-of-domain-attack api-nasil-alinir api-nedir aselsan-yazilim audit-guvenlik-denetim-araci bapi-kurulumu benzocaine bilgisayar-denetim-araci bilincalti-nedir blackhat-seo busbar buy calistir-komutlari cmd-attrib cmd-delphi cmd-komutlari command-komutlari cryptominer-nedir ddos-attack ddos-korunma decrypt delphi delphi-apk-muzik delphi-build delphi-clean delphi-community-edition-download delphi-copy delphi-database delphi-db delphi-deploy delphi-fmx delphi-image delphi-list delphi-mobile-slide delphi-music delphi-muzik-gomme-yerlestirme delphi-overflow delphi-uygulama-izinleri devaudit-nedir domain-saldiri dos-attack dos-attrib dos-korunma doscommand-delphi dress elektro-bomba elmastan-saglam-madde emb emp fake-numara fake-number fake-whatsapp firemonkey fmx godaddy-indirim godaddy-kupon godaddy-yenileme gunes-sistemi-tess hayvan-robotlar herve iha-yazilimi interposer-class-nedir-nasil-kullanilir kuzgun-yazilim leger lidocaine manyetik-bomba misir-robot nano-robotlar nasa-tess patlamis-misir-robotu port-kapatma pubg-ban pubg-ban-nasil-kaldirilir pubg-banned python-os-process-parameter seo-analizi seo-spam-nedir-kurtulma sha512-encrypt-sha512 sha512-çözme sha512-şifreleme siha-yazilimi sinergoloji-nedir sinyal-yansitici-boya-nedir-nerelerde-kullanilir-nerelerde-bulunur unescape-nedir url-kısaltıcı-kullanımı uses-permissions-delphi uydu-tess wifi-card wifi-dos-attack wifi-kart-hazirlama wifi-saldiri wifi-saldiri-mantigi wifi-saldiri-ogrenme wordpress-acik-kapatma wordpress-disclosure wordpress-path-acik-kapatma wordpress-php
3 Online
0 Member And 3 Guest
Today Visits : 819
Yesterday Visits : 2668
All Visits : 329942
...