Soru sorabilmek için 300 puana ulaşmanız gerekmektedir.
Sitemizi ilk defa ziyaret ediyorsun . Bizi onurlandırdın , umarım sana kaliteli bilgiler sunabiliriz.
0 oy
60 gösterim
Bilgisayar kategorisinde (8.7k puan) sordu

Yeni bir Multi-Device uygulama oluşturun.
Ana forma bir adet ToolBar  ve üzerine de 2 adet SpeedButton yerleştirelim.
SpeedButton1'in Align özelliğini Left, diğerinin Align özelliğini Right yapalım.
SpeedButton1'in StyleLookUp özelliğini drawertoolbutton, diğer butonun StyleLookUp özelliğini de detailstoolbutton yapın.

fnqz5s.jpg

Form üzerine 2 adet MultiView nesnesi yerleştirelim. Bunlardan MultiView1'i Slide MenüMultiView2'yi ise Popup menü olarak kullanacağız.
MultiView2'yi Popup menü olarak kullanabilmek için Object Inspector'dan Mode özelliğini Popover seçelim.

289c311.jpg

Her iki menü yapısının açılması ve kapanmasını sağlayacak buton seçimlerini yapalım. Bunun için MultiView1'in MasterButton özelliğinde SpeedButton1, MultiView2'nin MasterButton özelliğinde SpeedButton2 olarak seçelim. Böylece SpeedButton1 tıklanınca MultiView1 (Slide menümüz),  SpeedButton2 tıklanınca MultiView2 (Popup menümüz) açılacaktır. Butonlara 2. kez tıklanınca da menüler otomatik olarak kapanacaktır.

2jfdi83.jpg

Popup menü için MultiView2'nin üzerine bir adet ListBox yerleştirelim ve 3 adet ListBoxItem ekleyelim. ListBoxItem'lar popup menü elemanlarımız olacaktır. Item'ların her birinin text'ini belirleyelim. Örneğin, Yardım, Ayarlar, Hakkında vb.
ListBox'ın Align özelliğini Client yaparak  MultiView2 içerisine tam olarak yerleşmesini sağlayalım.
MultiView2 ile ListBox elemanlarının kapladığı yüksekliği eşitlemek için MultiView2'nin PopoverOptions.PopupHeight özelliğini 132 yapalım. Neden 132 derseniz; 3 Item yüksekliğinde açılmasını istediğim için. Elaman sayısına göre bu yüksekliği kendi uygulamanıza göre değiştirebilirsiniz.

2dvo4qv.jpg

Structure Penceresinde nesne yerleşimleri aşağıdaki resimdeki gibi olacaktır.

ztyo1v.jpg

Örnek uygulamamızın tasarım anı ekran görüntüsünün son şekli aşağıdaki gibidir.

10p22w4.jpg

Popup menüde, menü elemanını seçtiğiniz halde menü otomatik olarak kapanmayacaktır. Bunun sebebi MultiView2 üzerinde yer alan ListBox'un Align özelliğinin Client olmasıdır. Bu durumda MultiView2 (Popup menü )'in manuel olarak hide durumuna geçirmek gerekiyor. Bunun için MultiView2'nin HideMaster prosedürünü çalıştıracağız.

Son olarak hem popup menünün seçimden sonra gizlenebilmesi ve seçim olayında belirlediğimiz işlemlerin gerçekleşmesi için aşağıdaki kodları yazalım.

procedure TForm1.ListBox1ItemClick(const Sender: TCustomListBox;

 const Item: TListBoxItem);

begin

 case Item.Index of

   0:

     begin

       { Yardım menüsü }

     end;

   1:

     begin

       { Ayarlar menüsü }

     end;

   2:

     begin

       { Hakkında menüsü }

     end;

 end;

 ShowMessage('"' + Item.Text + '" menüsü seçildi');

 MultiView2.HideMaster;

end;

Uygulamanın çalışma anı ekran görüntüsü

345ilnk.jpg 

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 98 gösterim
0 oy
1 cevap 32 gösterim
0 oy
1 cevap 31 gösterim
2 Mart Bilgisayar kategorisinde WCokbilmis (3.2k puan) sordu
0 oy
0 cevap 15 gösterim

168 soru

102 cevap

10 yorum

206 üye

-delphi-rio-crack acik-port aireplay-ng akinci-yazilimi all-of-domain-attack android-mantigi-nasil android-nasil-yazilir android-nedir android-yazilim api-kancalama api-nasil-alinir api-nedir api-yakalama aselsan-yazilim assembly-resolve-nedir audit-guvenlik-denetim-araci bapi-kurulumu benzocaine bilgisayar-denetim-araci bilincalti-nedir blackhat-seo burpsuite-nedir-nasil-kullanilir busbar buy calistir-komutlari cmd-attrib cmd-delphi cmd-komutlari command-komutlari delphi delphi-alma delphi-api delphi-apk-muzik delphi-cikarilabilir-usb delphi-community-edition-download delphi-firemonkey-source delphi-fmx delphi-get delphi-iletisim-kurma delphi-image delphi-ip delphi-map-service delphi-minecraft delphi-music delphi-muzik-gomme-yerlestirme delphi-pascal delphi-removable-list delphi-rio-download delphi-rio-indir delphi-send delphi-source delphi-usb-baglanti-kurma delphi-usb-contact delphi-usb-list delphi-uygulama-izinleri devaudit-nedir domain-saldiri dos-attrib doscommand-delphi dress elmastan-saglam-madde firemonkey fmx godaddy-indirim godaddy-kupon godaddy-yenileme gunes-sistemi-tess hayvan-robotlar herve html-agility-pack html-cookie html-get html-veri-cekme iha-yazilimi interposer-class-nedir-nasil-kullanilir kuzgun-yazilim leger lidocaine misir-robot nano-robotlar nasa-tess patlamis-misir-robotu port-kapatma process-forest-forensics-tool pubg-banned python-os-process-parameter seo-analizi seo-spam-nedir-kurtulma siha-yazilimi sinergoloji-nedir sinyal-yansitici-boya-nedir-nerelerde-kullanilir-nerelerde-bulunur url-kısaltıcı-kullanımı uses-permissions-delphi uydu-tess wifi-card wifi-dos-attack wifi-kart-hazirlama wifi-saldiri wifi-saldiri-mantigi wifi-saldiri-ogrenme
6 Online
0 Member And 6 Guest
Today Visits : 1178
Yesterday Visits : 1736
All Visits : 407354
...